در ذهن همه افراد، کارخانه یعنی محیط بزرگی که دارای چندین سوله است که در این سوله ها قطعات و دستگاه های بزرگی وجود دارد تا کالاها و قطعات را جابجا کند و در نهایت یک محصولی تبدیل شود و در کنار این دستگاه ها، همیشه افرادی تحت عنوان مهندس یا کارگر نیز برروند کار نظارت و فعالیت می کنند. این یک تصویر کلی از کارخانه است اما آیا واقعا همه کارخانه ها و کارگاه ها به این صورت است؟ در جواب باید بگوییم که دقیقا به این صورت نمی باشد ولی تا حدی دارای اشتراکاتی می باشند.

ما قصد داریم در این مقاله، انواع کارخانجات براساس معیارهای مختلف نیز تقسیم بندی کنیم:

طبقه بندی به روش تولید:

همانطور که می دانید، هر کارخانه از دیگری متفاوت است که می توان از چند طریق زیر که یکی از معیارها است، تقسیم بندی کرد:

اگر میخواهیم آن ها را به گروه های کوچکتر تقسیم بندی کنیم ، بهتر است که از طریق صنایعی که توسط دولت تعیین شده است، آن ها را تقسیم کنیم. برای مثال ژاپن در طبقه بندی صنعت استاندارد خود، صنعت تولید  را به ۲۳ اقلام متوسط و ۱۶۴ اقلام کوچکتر تقسیم بندی می کند.

طبقه بندی ساده در هر کشوری یافت میشود.برای مثال یک سیستم طبقه بندی در صنعت شمال امریکا وجود دارد که توسط ایالات متحده و مکزیک استفاده میشود. ما نمی توانیم برای همه کشورها یک طبقه بندی دقیق تعریف کنیم و این بستگی به خود صنعت کشور دارد.

یک معیار دیگر نیز براساس تولید است:

دیدگاه تولید:

این نوع تقسیم بندی را می توان در حالت کلی به چهار مورد زیر تقسیم کرد:

  • طبقه بندی فرایند تولید(طبقه بندی بر اساس محصول و حجم تولید)
  • طبقه بندی اقلام موجود(چه حجمی از محصولات ذخیره شده اند)
  • طبقه بندی بر اساس جریان تولید محصول
  • طبقه بندی بر اساس روش تولید(چگونگی مونتاژ محصول)

 

طبقه بندی  بر اساس واحد تولید

طبقه بندی رایج مورد استفاده ٬طبقه بندی براساس نوع مونتاژ یا نوع پردازش است .این طبقه بندی از دیدگاه فرایند تولید و نوع مونتاژ، کارخانه را به دو دسته تولید کننده مانند تولید کننده محصولات شیمیایی یا خوراکی یا مونتاژ کننده مانند مونتاژ قطعات خودرو تقسیم می کند.

نوع مونتاژ گاهی نوع گسسته است که این نام از ویژگی ای محصولاتی است که توسط واحدها قابل شمارش است، گرفته می شود.

طبقه بندی بعدی از نوع دیدگاه نوع تولید انبوه انواع محصولات است.طبقه بندی با نوع موجودی به شرح زیر توضیح داده میشود:

استواری محصول(flow shop) و مغازه کارها(job shop) نوع دیگری از طبقه بندی هستند.

 Job shop: 

جایی است که در آن  دستگاه با عملکرد پردازش مانند جوشکاری همراه با تکنسین های ماهر جمع آوری میشود که هر یک از آن ها شامل یک مرکز یا کارگاه پردازش است.

Flow shop:

یک سایت تولیدی است که در آن دستگاه با سفارش پردازش محصول قرار میگیرد.و هنگام بازدید از سایت میتوانید چگونگی تولید  یک محصول  از نقطه شروع تا خط پایانی را ببینید. وقتی که یک حجم مشخص تخمین زده میشود flow shop  ایجاد میشود.

Cell production:

یا قسمت تولید مورد استفاده در کارخانه مونتاژ است. خط تولید که در آن فرایند مونتاژ انجام می شود،  به کارهای متوالی توسط چندین کارگر تقسیم شده است. فرض کنید که یک عکس از یک کارخانه ای کارگران در کنار یک نوار نقاله ایستاده اند را مشاهده کنید که هر کارگر کار اختصاص داده شده به خود را هرچند کوچک یا بزرگ انجام می دهد. خط تولید را میتوان توسط کارگران با استخدام با حقوق پایین تر اجرا کرد.با این حال نوع خط تولید برای واکنش به نوسانات حجم تولید دشوار است. به دلیل این که خط تولید به حجم تولید خاصی بستگی دارد یا بهینه شده است.

Cell production برای ایجاد یک کار توسط یک فرد یا تعداد کمی از کارگران و تولید محصولات انجام می شود.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *