کارخانه ها باید یک محیط کاری مطمین  برای کارگرهایی که در محیط کار میکنند فراهم کنند تا بتوانند آسیب های ناشی از کار را برروی کارگران خود کاهش دهند..تنها یک آسیب در محیط کارخانه یا صنعتی  میتواند سبب ضرر مالی زیادی شود.

یک مدیر کارخانه باید همیشه قبل از شروع کار کارگران خود، از اینکه آن ها قبلا تجربه ای داشتن یا نه، مطمئن شوند و در صورتی که تجربه ای ندارند، آموزش لازم به بدهند. همچنین حتما باید تمامی کارگران خود را بیمه کند تا در صورت بروز اتفاقی، بتواند هزینه آن ها را جبران نماید.

در ادامه مقاله قصد داریم تا هفت راهی که را که یک مدیر کارخانه باید به منظور افزایش ایمنی کارگران خود انجام دهد را بیان کنیم.

هفت راه افزایش ایمنی کارگران

۱.آموزش مداوم:

ابتدا کارگران باید ساعات زیادی را آموزش ببینند.هر ساله ممکن کارگران جدیدی جذب کارخانه شوند و از این رو باید در مورد اصول ایمنی محل کار و همچنین استفاده از ماشین الات اموزش ببینند. البته بهتر است که کارگران تازه کار را به دوره های تخصصی فنی و حرفه ای معرفی کنید یا اولویت جذب آنهایی باشند که مدرک مربوطه را دارند .معرف دوره های باز آموزی از کارگران باتجربه تر(قدیمیتر) بسیار موثر خواهد بود.

۲.کمکهای بصری:

پوسترهای ایمنی نقش اساسی و بسیار مهمی دارند.استفاده از پوسترهای ایمنی در تابلو اعلانات بسیار مهم است.کمک های بصری همراه با آموزش مداوم سبب تغییر نگرش میشود.این پوسترها باعث می شود تا رفتارهای ایمنی هنگامی که فرهنگ ایمنی در کارخانه رشد کند تبدیل به عادت میشود.

۳.تجهیزات مناسب:

ارتقا تجهیزات در کارخانه میتواند مانع به وجود آمدن سایر مشکلات شود. در دستگاه های جدید، مشکلات ایمنی که قبلا در قدیمی ترها وجود داشت، از بین رفته است و امکانات بیشتری را برای افزایش سرعت کار در آن قرار داده شده است. توصیه می کنیم وسایل و اشیا خارجی را در داخل یا اطراف به صورت مناسب چیده شوند.

۴.ایجاد یک منطقه ایمن برای همه کارگران:

احتمال صدمه دیدن کارگران در محیط های مرطوب کاری بسیار بیشتر است.مرتب و منظم چیدن مواد خطرناک و همچنین استفاده از برچسب برای شناسایی آن ها میتوانند در کاهش این خطرات مفید باشد.همچنین بهتر است که مراکزی مانند اورژانس یا کمک های اولیه فوری و آتش نشانی کوچکی در کارخانه قرار دهید.

۵.ایجاد سیستم ایمنی کار:

برگزاری دوره های آموزشی و شناسایی خطرات احتمالی محیط کار بسیار حایز اهمیت است.همچنین  تیم میتوانن دزمانی را برای اینکه آیا سیاستهای ایمنی در محیط کار رعایت میشود یا نه در نظر بگیرند و در  اخر توصیه هایی در مورد چگونگی بهبود آنها بدهد.

۶.محیط کار راحت را فراهم کنید

از اینکه محیط کاری دارای نور کافی٬ کفپوش مناسب و هر المان استاندارد دیگری را که باید داشته باشد، اطمینان پیدا کنید. کارگران ایستاده (سر پا) بیشتر در معرض خطر هستند چرا که تمام روز ایستاده اند، از این رو استفاده از تشکهای لاستیکی میتواند در کاهش فشار وارده به بدن کارگران بسیار مفید باشند.

  1. جرثقیل سقفی

حمل و جابجایی وسائل سنگین می تواند آسیب های جدی به کارگران وارد کند. بهتر است که حتما از وسائل مجاز به منظور انتقال وسائل در داخل کارخانه خود استفاده کنید. یکی از این وسائل که امروزه در کارخانه یا کارگاه های بزرگ استفاده می شود، جرثقیل سقفی است. این نوع جرثقیل شاید هزینه اولیه زیادی داشته باشند اما جلوی خسارت های ناشی از هر گونه اتفاقی مانند افتادن آن ها برروی کارگران و غیره را کاهش می دهند.

سخن اخر :اگر میخواهید ایمنی را در محیط کار یا صنعتی خود افزایش دهید اهداف بالا را به روشهای مختلف میتوانید انجام دهید. نگران اینکه مجبور به هزینه اولیه برای موارد بالا هستید، نباشید. هزینه های اولیه شاید زیاد باشند اما به مراتب هزینه های ناشی از خطر را کاهش می دهند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *