شرکتهای بی شماری در صنایع تولید و ساخت و ساز برای جابه جایی و نقل وانتقال مواد متکی به جرثقیل هستند. نصب و استفاده صحیح از این سیستمها، عملیات جابه جایی را ساده تر و ایمن تر میکنند.اما تصادفات و آسیب های جرثقیل هر ساله موجب صدمات و تلفات شدید میشود.از این رو جهت جلوگیری از این حوادث آموزش های مختلف به کارگران جهت شناسایی این خطرات ضروری است.خطرات متعددی درباره استفاده از جرثقیل وجود دارد.بسیاری از این حوادث شامل سیستمهای بلند کننده های بزرگ و عظیم مانند جرثقیلهای اتاق دار(کابین دار) و جرثقیلهای متحرک و جرثقیل سقفی هستند.اما در کل خطرات برای تمام انواع جرثقیل ها وجود دارد.صاحبان شرکتها باید برای حفظ خود و ایمنی کارگران خود از خطرات احتمالی آگاهی کامل داشته باشند.از جمله این خطرات میتوان خطرات مربوط به برق ٬ افتادن اجسام از بالا و بارگذاری اضافه اشاره کرد.

سه خطر اصلی جرثقیل سقفی

خطرات برق

طبق گزارشات OSHA نزدیک به ۵۰٪ از حوادث جرثقیل سقفی مربوط به انتقال و تصادف جرثقیل با هطوط برق در طی عملیات است.(منظور از تماس ٬تماس غیر مستقیم و قسمت فلزی جرثقیل با خطوط و جریانهای برق با ولتاژ بالاست).تماس خط برق اغلب زمانی اتفاق می افتدد که جرثقیل اجسام و مواد را در مجاورت خطوط برق جابه جا میکند و خط آسانسور ( خط وسیم جابه جایی) آنها را لمس میکند. تماس با خطوط برق میتواند سبب مرگ و یا صدمات شدید شود.هر سال نزدیک به ۲۰۰ نفر در اثر تماس با خطوط برق جان خود را از دست میدهند و حدود سه برابر بیشتر از این هم مجروح میشوند.اکثر قربانیان کسانی بودند که در هنگام بارگیری با خطوط برق تماس داشته اند  اما در کل خطرات برای همه کسانی که در محیط کار میکنند وجود دارد.اگر اقدامات پیشگیرانه ای جهت جلوگیری از خطرات انجام نشود خطرات و در نتیجه صدمات و تلفات افزایش پیدا میکند.برنامه ریزی یکی از بزرگترین ابزارها جهت جلوگیری ازحوادث است.برای شروع مشخص کردن اینکه چه کسی مسئول برنامه ریزی ایمنی قبل از عملیات است بسیار مهم و حایز اهمیت است.علاوه بر این جرثقیل باید از مناطق کاری نا امن دور نگه داشته شود.OSHA  مناطقی را به عنوان مناطق خطرناک معرفی کرده است و اپراتورها باید به طور مشخص از تمام خطرات بالقوه منطقه اگاهی داشته باشند.برای مثال مناطق با شعاع ۱۰ پا از یک خط برق یک ناحیه خطرناک یا منطقه خطر است و باید به طور مشخص روی زمین با عایق بندی مشخص و با نوارهایی مشخص شود.این کار برای اطمینان از اینکه جرثقیل در موقعیت مناسب و ایمن قرار گرفته است.به طور کلی اپراتورها و کارگران باید اموزشهای لازم را جهت جلوگیری و شناسایی خطرات احتمالی ببینند. اپراتورها باید کارگران را در نزدیکی محلدنگه دارند و اطمینان حاصل کنند که هر ابزار و سیم و نردبان غیر هادی هستند.و از شرکت برق بخواهند  خطوط برق زیرزمینی باشند و یا اینکه خطوط عایقهای مناسب جهت جلوگیری از خطرات را داشته  باشند.

بارگیری اضافه

طبق گزارشات OSHA نزدیک به ۸۰٪ از واژگونی جرثقیلها مربوط به زمانی است که جرثقیلها بیشتر از حد توانشان بارگیری شده اند.بارگیری یا کاهش ناگهانی بار با استفاده از اجزای معیوب و همچنین بارگیری بیش از حد ظرفیت میتواند سبب ایجاد صدمه و خطر شود.OSHA  تخمین زده است که ۸۰٪ از واژگونی ها را میتوان به خطاهای قابل پیش بینی انسان نسبت داد زمانی که اپراتور بیش از ظرفیت بارگیری کرده است و این ( بارگیری بیش از حد) زمانی اتفاق میفتد که کارکنان آموزشهای لازم و کافی رو ندیده اند. اغلب اپراتورها به اشتباه معتقد هستند که میتوانند به اتکای تجربه خود وزن بار را تخمین بزنند.خیلی مهم است که هر اپراتور جرثقیل وزن بار و ظرفیت جرثقیل را بداند.با استفاده از فن آوری هایی مثل سیستم های اندازه گیری بار و  اموزش وبرنامه ریزی میتوان به شدت خطرات مربوط به بارگیری بیش از حد را کاهش داد. آموزش به همه کارگران و اپراتورها ضروری است.کارگرانی که واجد شرایط نیستند مجاز به کار نیستند.

سقوط اجسام

سقوط یک نگرانی عمده در محل هایی است که با جرثقیل سقفی   کار میشود.اختلال دید ٬ مسدود کردن و عدم صلاحیت اپراتورها میتواند سبب آسیب ها و تلفات جدی شود.به عنوان مثال اگر مواد به درستی حفظ نشده باشند ممکن است بار بلغزد و بر روی کارگران سقوط کند.آمارها نشان میدهد در سال ۲۰۱۲ در نتیجه حوادث  با بالابرها نزدیک به ۲۰ نفر جان خود را از دست دادند. در صورتی که زنجیر و متصل کننده ها به درستی نصب نشوند میتواند یک خطر بزرگ باشد هنگامی که اشیا شروع به لغزش میکنند ودر نهایت سقوط خواهد کرد. یکی از راه های کاهش خطر سقوط مواد تست بار است که به شما نشان میدهد چه وزنی را میتوانید جابه جا کنید و این به حفظ محیط کاری ایمن به شما کمک میکند. تعداد وزنه ها و اجسام متحرک نباید بیشتر از حد افزایش پیدا کند.اگر یک جسم متحرک از روی جرثقیل سقوط کند سبب ایجاد اسیب جدی به کارگران شود.عدم رعایت ایمنی در جابه جایی بارها میتواند از دلایل اصلی ایجاد اسیب برای کارگران باشد.همچنین سقوط مکانیکی جرثقیل میتواند به طور غیر منتظره ای سبب ایجاد اسیب دیدگی شود.کارگرانی که با جرثقیل های سقفی کار میکنند باید پوشش مناسب برای دستها  چشم ها و پاهایشان داشته باشند. اپراتورها و هر فردی که با دستگاه  کار میکند باید از محیط اطراف خود اگاهی داشته باشد.و هرگز زیر مسیر حرکت بارها و همچنین بارهای معلق نیستد.اپراتور جرثقیل باید قبل از خروج از بالابر بار را روی رمین بگذارد.کارگران هنگام کار با بالابر باید به خوبی اموزش دیده باشند. نصب علایم خطر بالابر در اطراف محل کار برای هشدار به کارگران ضروری است.همچنین کارگران باید اموزش کافی ببینند که هرگز زیر بارهای معلق نمانند و شخصی که مسول پروژه باید واجد شرایط باشد و آموزش های لازم را دیده باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *