حتما تا به حال لیفتراک را از نزدیک یا در تلویزیون بارها مشاهده کرده اید. همانطور که می دانید لیفتراک یک ماشین است که دارای یک دکل و شاخه در جلوی آن است که به منظور جابجایی و حمل وسائل و ابزارهای سنگین و نیمه سنگین در کارخانه ها استفاده می شود. لیفتراک بیشتر به منظور بارگیری کالاها یا تخلیه آن ها از کامیون کاربرد دارد. میتوان جفت لیفتراک را جرثقیل سقفی دانست که هردو به منزله حمل وسایلی که خارج از توانایی انسان است به کار گرفته می شود.

مهمترین نکته ای که باید در لیفتراک ها دقت کرد، این است که برای هدایت این نوع ماشین حتما باید راننده مخصوصی جذب کرد. کنترل و هدایت و اینکه چه نوع میزان باری می تواند توسط این دستگاه ها حمل شود، نکاتی است که فقط راننده مجرب و دارای گواهینامه معتبر می تواند آن را مدیریت کند، در غیر این صورت، اگر اتفاقی برای راننده یا کالاها بیتفد، هیچ شرکت بیمه ای این مسئولیت را عهده را نخواهد گرفت.

در ادامه این مقاله قصد داریم تا در خصوص انواع لیفتراک و توضیحات مختصر آن ها صحبت کنیم.

معرفی انواع لیفتراک

  1. لیفتراک موازنه

رایجترین نوع لیفتراک ها هستند. در این نوع لیفتراک ها از گیره های نگه دارنده در قسمت جلو دستگاه بدون هیچگونه پاها یا بازوها برداشته میشود.به این معنی که  بدون هیچ تجهیزات و امکاناتی خود رو به منطقه هدایت میکنند.لیفتراک های موازنه به صورت سه حالت برقی ٬ گازی و دیزلی هستند.بسیاری از آن ها قدرت حرکتهای جانبی و کابین های راننده هستند.همانطور که از اسم کامیونهای موازنه مشخص است وزن (بار) با وزن عقب کامیون تنظیم میشود و بار در قسمت جلو حرکت میکند.

2. لیفتراکهای موازنه سه چرخ:

این نوع لیفتراکها مانند سایر ماشین آلات موازنه کار میکنند ودر عین حال قابلیت چرخش  تک چرخی که در قسمت عقب  ماشین است را دارند  که باعث افزایش قدرت دستگاه به حداکثر میزان خود می شود. این نوع از جرثقیلها بسیار مناسب در فضاهای محدود است و چرخش حلقه ای چرخها سبب افزایش قدرت مانور دستگاه میشود.

Reach trucks .3:

این نوع از لیفتراکها جهت کار در انبار طراحی شده اند و قدرت مانور بسیار بالایی دارند که ترکیبی از پایه های ثابت و reach  هستند .برخی از تولیدگنندگان برای کامیونهای خود یک کابین مناسب برای اپراتور خود فراهم میکنند.برای دید بهتر میتوانید دوربین هایی که بر روی کابین و محفظه قرار بدهید و سیگنال را به یک صحفه نمایش LCD در کابین انتقال دهید. این سیستم میتواند به صورت سیمی یا بیسیم باشد (اما در تستها سیستمهای بیسیم قابل اطمینان ترند) زیرا انها سبب تداخل منابع خارجی از قبیل router   نمیشود.

4. لیفتراکهای Hand pallet Trucks:

ابزار غیر قدرتی است که جهت جابه جایی وزنه هایی تا ۳۵۰۰کیلوگرم طراحی شده اند.کارکرد آن ها ساده است و اپراتور که گیره ها رو در داخل پالت هدایت میکند تا جک را از زمین جدا و سپس بار را از طریق دسته حرکت میدهد. چرخ های جلویی در انتهای گیره ها نصب میشوند انواع مختلفی از این نوع لیفتراک موجود است:

  • Short forked
  • Long forked
  • Wide forkspread
  • Foldable
  • Narrow forkspread
  • Uro pallet complinat

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *