حمل و انتقال تجهیزات و وسایل سنگین در کارخانجات، خیلی مهم است. از دو جهت می توان این مساله را بیان کرد: اول اینکه سهولت و تسریع جابجا کردن این وسایل کمک به فرآیند تولید بیشتر می کند و دوم کاهش آسیب های ناشی از سنگینی و افتادن بارها برروی کارگران است. از این رو، سعی شده است انواع ماشین و دستگاه های حمل به منظور جابجایی این وسایل در کارخانجات به کار گرفته شوند. از این وسایل می توان جرثقیل سقفی و تجهیزات بالابری را نام برد که هرکدام بسته به نوع موقعیت مکان، استفاده مخصوصی می شوند.

تجهیزات بالابری در انواع متعددی وجود دارند از قبیل لیفتراک٬ کامیون٬ کامیونهای خالی کننده های دستی و غیره است. اکثر وسایلی که اغلب به صورت خام وارد کشور می شود، به صورت کانتینری هستند. بارگیری و انتقال این کانیتنرهای سنگین از توان یک یا چند انسان خارج است و از این رو باید از جرثقیل ها یا باربرهای استاندارد استفاده کرد. نکته خیلی مهم این است که حتما شخصی که به عنوان راننده یا راهنمای این وسایل فعالیت می کند، باید آشنایی کامل با نحوه کار و خطرات احتمالی آن داشته باشد.

ما در ادامه قصد داریم تا چند تجهیزات مختلف باربری را که در کارخانجات یا اسکله ها به منظور حمل و انتقال این بارها استفاده می شود را بیان کنیم.

تجهیزات بالابر

Ship to shore container:

یک جرثقیل  عظیم جهت بارگیری و تخلیه و حمل و نقل از اسکه به کشتی است . اپراتور چرخ دستی را در امتداد سطح زمین به کنار دریا میبرد.بالابرها کانتینرها  را بارگیری و روی محوطه قرار میدهد.

Portal slewing crane یا چرثقیل چرخشی:

یک جرثقیل اسکله ای با عملکرد  مشابه جرثقیل STS است با کاربردی در جا به جایی قطعات کشتی و ناو ها.

Rail mounted gantry crane یا جرثقیل ریلی :

به طور خاص برای جا به جایی و جمع کردن بارهای سنگین و حجیم طراحی شده اند و به خاطر ظرفیت بالابری و نگه داریشان به طور در بخش انبار و ذخیره سازی مورد توجه هستند.این نوع جرثقیل ها بارهای عظیم و حجیم را توسط یک سیستم پیچیده که  از کابل ها و فریم های پایه پشتیبانی میشود جا به جا میکند.

Rubber tyre gantry یا جرثقیل متحرک (سیار):

یک جرثقیل متحرک (سیار) جهت بلند کردن و ذخیره سازی  مورد استفاده قرار میگیرد.و به یک جرثقیل بزرگ متصل است و به خاطر متحرک بودن کاربردهای فراوانی دارد.

علاوه بر اینها کامیونهای دستی در ترمینالهای کانتینری جهت بهینه سازی ظرفیت بسیار مفید هستند‌.کامیونهای بالابر اغلب وسیله ای با یک دکل بزرگ و چنگک هایی است که میتوانند برای جابجا کردن کانتینرها مورد استفاده قرار بگیرند.

Reach stacker  :

یک مکانیزم است که با پیچ در قسمت عقب وسیله نقلیه نصب شده است و میتواند ظروف خالی  شده را از یک مکان به مکان دیگر متصل کند و آن ها را سطوح مختلف ذخیره کند.

چند نکته مهم:

  • اول از همه بررسی کنید که چه نوع جرثقیل یا بالابری برای کار شما مفید است. این مساله با توجه به نوع وسایل و مکان فعالیت بستگی دارد.
  • حتما اپراتوری که به عنوان راننده یا راهنما فعالیت میکند، باید آموزش دیده باشد.
  • در هنگام حمل وسایل و کانتینرها سنگین، به هیچ وجه شخصی نزدیک آن ها قرار نگیرد.
  • همیشه رعایت احتیاط را داشته باشید.
  • وسایل خود را بیمه کنید تا در صورت آسیب دیدن آن ها، بعدا بتوانید از بیمه استفاده کنید.
  • هرچند وقت یک بار، دستگاه ها به منظور رفع عیب یا بروزرسانی، بررسی کنید.
  • استانداردهای لازم را برای هر دستگاه بگیرید.
  • به هیچ وجه به صحبت های افراد غیر متخصص در این حوزه گوش نکنید.
  • هرچند وقت یکبار اپراتور را جهت آموزش به کلاس های مخصوص بفرستید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *