امروزه درمحیط های صنعتی تعداد کارفرمایان به کارگرانی که  آموزش کافی جهت کار با جرثقیل سقفی را ندیده باشند، اجازه کار نمیدهند رو به افزایش است و همچنین تعداد مراکزی که مجبور به داشتن مجوز هستند رو به افزایش است. یک دوره آموزشی خوب شامل یک کلاس تئوری و همچنین بخش عملی و در نهایت یک امتحان در پایان دوره جهت مشخص شدن دانش و توانایی شرکت کنندگان است. در واقع شرکت در این دوره ضروری است و هم به نفع کارفرما و هم به نفع کارگران است. برای اینکه هدایت و کنترل جرثقیل سقفی نیاز به دانستن تکنیک هایی دارد که هر شخص عادی آن ها را نمی داند و در صورت آسیب دیدن، همین افراد آموزش دیده به راحتی، تا حد توان خود، اجزاهای مختلف را تعمیر کنند.

شاید شغل این افراد درنگاه اول، کمرنگ به نظر برسد ولی باید گفت که جایگاه خیلی مهمی در کارخانه دارند و نبود این متخصصان در کارگاه ها و کارخانجات مختلف باعث می شود که آسیب ناشی از استفاده نادرست، ضررهای جبران ناپذیری را به سلامت افراد وارد نماید.

توانایی که یک اپراتور یا هدایت کننده و راهبر جرثقیل سقفی باید داشته باشد، از قبل استخدام باید مورد آزمون قرار گیرد و همچنین مدارک مورد نیاز فنی و حرفه ای را نیز داشته باشد. از این رو، آموزش مهمترین بخش در هر کار فنی است.

یک اپراتور آموزش دیده چه توانایی هایی دارد:

  • توانایی تخمین وزن بار را دارند.
  • قدرت و توانایی پیدا کردن مرکز ثقل بار
  • توانایی چگونگی انتخاب و حفاظت از زنجیرها و گیره های بالابر را دارند.
  • نحوه انجام بازرسی قبل از استفاده از جرثقیل و بالابر
  • توانایی هموار کردن ( پروسه حمل و جابه جایی بارها
  • آگاهی عمومی از خطرات استفاده از جرثقیل را دارند.

 

آموزش اپراتورها در استفاده ایمن و موثر از جرثقیل نیازمند سرمایه گذاری در ایمنی محل کار است.همانطور که گفته شد، آموزش و صدور مجوز به اپراتورها سبب جلوگیری از ایجاد حوادث در محیط کار و در نتیجه به حداقل رساندن اسیب به کارگرانی که در محیط کار میکنند میشود.

مسئولیت بررسی گواهی آموزش و کار کارگران به عهده کارفرما یا مسئول استخدام کارخانه است. به هر حال، باید بدانید که یک اشتباه یا سهل انگاری کوچک در استخدام کارگرانی که هیچ تخصصی در هدایت دستگاه ها ندارد، میتواند منجر به صدمات و آسیب جسمی یا حتی مرگ آن ها و بقیه شود و از این رو کامل توصیه می شود کاملا دقت کنید و کمیت کارهای خود را فدای کیفیت نکنید، مخصوصا اینکه قرار است تا شما وسائل حجیم و سنگین را با این ابزارها آلات ها جابجا کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *